Robert Fernley: 2017 bizim için bir fırsat olacak

Force India takımı 2017 aracı üzerinde fazla gecikmeden çalışmalara başlayacağını VJM09 üzerinde de geliştirilebilecek çok şeyin olduğunu söylendi.

"Teknik ekibimizin yeni bir işe odaklanması için yeterli deneyime sahip olduğunu düşünüyorum. Bu oldukça yakın bir zamanda gerçekleşecek.

"Ancak bu yıl yarıştığımız VJM09 üzerinde halen geliştirilebilecek alanların olduğunu düşünüyorum.

"2017 bizim için bir fırsat ve hem bu sene hem de gelecek sene için çalışmalarımızdan emin olmalıyız."

Force India takımı geçtiğimiz sene takımlar şampiyonasını beşinci sırada tamamlamıştı ve bu sonuç, takımın Formula 1 tarihinde aldığı en iyi sonuçtu. Takımın yeni hedefi bu çıtayı bir üst basamağa çıkarmak ve dördüncü olmak. Fernley, beşinciliğin kendileri için bir kilit nokta olduğunu düşünüyor.

"İlk hedefimiz yeniden beşinciliği korumak. Bu, düşünülen en küçük plan. Yarışmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.

"Önümüzdeki takımların kalitesii asla hafife almıyoruz ve bu yüzden dördüncü sıraya yükselmek çok zor olacak. Ancak biz bu sene en iyi oyunumuzu oynamaya çalışacağız."

Sezona Toro Rosso ve Haas takımının gerisinde başlayan Force India, Monaco'da Perez'le gelen üçüncülükten sonra takımlar şampiyonasında beşinci sıraya yükselmeyi başardı.

Fernley ilk yarışlardaki talihsizliklerden sonra Force India'nın kendi hızına ulaştığını açıkladı.

"Hızlıydık ancak ilk yarışlarda yaşadığımız talihsizliklerden dolayı yanlış zamanda yanlış yerdeydik.

"İlk dört yarışa baktığımızdan bunların ikisinde her iki pilotumuz henüz ilk turda yarış dışı kaldı. Bu şansı değiştirme imkanımız yoktu.

"Barcelona'ya yenilenmiş paketlerle geldik ancak bunlardan yararlanamadık. Monaco'da ise bu paketin optimizasyonunun iyi olduğunu gördüğümüzü düşünüyorum. Bazı noktalarda zararlı durumlara düşsek bile şanslı anlarımız olmuştu.

"Her iki aracımızla birlikte puan toplamayı başardık ve şampiyonada beşinci sıraya yükseldik. Burası başlamak istediğimiz noktaydı ve şimdi daha fazla zorlayıp tüm sezon boyunca neler yapabileceğimizi göreceğiz."