Fernando Alonso: Monaco GP'si ile gelen yasak sonrası vizör filmlerini nereye koyacağız

Avustralya gp'sinde soruları önlemek için FIA, vizör filmlerini piste atmayı yasaklayacak bir kural üzerinde çalıştıkları söylenmişti. İspanya'ya ertelenen kural ise bir kez daha geciktirilip Monaco'ya kadar geldi.

Fernando Alonso vizörlerin üstünde yer alan kullan-at koruyucu tabakaların saklanabileceği yerler için şu örnekleri verdi.

"Bu garip bir kural çünkü daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadık. Vizör filmlerini kokpitte tutmak problem değil.

"Yarın göreceğimiz birkaç çözüm bulduk. Koyacak bir yer bulacağız elbette. Bunlardan bazılarını şimdi söyleyemiyorum, +18 çünkü!

"Bunun için pit yolunda atmak zorunda kalacağız gibi görünüyor. Pit stop sonrası 60 km/s ile giderkenki 10 saniye en uygun aralık olacak."

"Farklı fikirler var. Eğer kokpite koyarsak bu kolay değil, özellikle de 20 yıldır bunu yaparken bir anda yapamayacak olmak zor.

"Eliniz havadayken rüzgarla da uçuşabilir, kokpite koymak zor olacak. İlk yarışının Monaco olması da ayrı bir zorluk.

"Bu biraz HANS'ın ilk zamanları gibi. İlk çıktığında rahatsızlık veriyordu ve kimse sevmiyordu ama ilk yarıştan sonra herkes bu sorunları unuttu."

Fernando Alonso kural tam olarak belli olmadığı için kurala uymayanlara verilecek cezanın da henüz belli olmadığını söyledi.

"Henüz karar yok, FIA'ya hala ceza ne olacak diye soruyoruz, tartışılmaya devam ediyor."